Naujienos

2015-05-27 11:05:33

Erkės jau puola

Erkės priklauso voragyviams, nariuotakojų būriui. Šiuo metu pasaulyje žinoma per 800 erkių rūšių, iš kurių žmogui pavojingiausia –  Europinė miškinė iksodinė erkė, pernešanti Laimo ligą ir erkinį encefalitą.

Iksodinių erkių dydis 0,1-1 cm (pasimaitinusios išpampsta ir tampa žymiai didesnės). Erkės spalva gali būti įvairi: nuo geltonos iki raudonos arba tamsiai rudos. Erkės kūną sudaro pilvelis, straubliukas ir galūnės. Kūnas yra kiaušinio, maišo formos ar pailgas. Erkės turi keturias poras kojų, kurios baigiasi nageliais. Erkei ypač svarbios pirmosios kojos, nes ant jų yra erkės jutimo organai, kurie jai padeda pajusti auką. Erkė maitinasi įvairių gyvūnų krauju, kurie priklauso nuo erkės vystymosi stadijos.

Šiemet dėl šiltos žiemos ir anksti atėjusio pavasario erkės tapo aktyvios labai anksti – kai kurios atbudo jau vasario pabaigoje. Tad einant pasidžiaugti pavasariu į gamtą ar tiesiog pasivaikščioti į miesto parką svarbu nepamiršti pavojaus ir vadovautis ne mitais apie erkes, o tikromis žiniomis. Erkės tyko ant medžių ir nutaikiusios progą nukrenta ant pro šalį einančio žmogaus. 

Nuo Laimo ligos skiepų nėra, tačiau veiksmingos profilaktikos priemonės, padedančios apsisaugoti nuo šios ligos yra tinkama parkų priežiūra, asmeninių apsaugos priemonių nuo erkių įkandimų naudojimas.Vienas iš pagrindinių būdų apsisaugoti nuo erkių – teisinga apranga. Rūbai turi būti šviesūs, kadangi erkė yra tamsios spalvos, ir ją ant šviesių rūbų lengviau pamatyti. Einant į mišką, turėtų būti užsegti rankogaliai, kelnių klešnės sukištos į batus arba į kojines, viršutinė rūbo dalis sukišta į kelnes arba apjuosta diržu. Miške patartinas ir galvos apdangalas. Patartina naudoti repelentus – kitaip tariant, purškalus. Reikia rinktis tokius, ant kurių nurodyta, kad jie – prieš erkes. Nes ta pati veiklioji medžiaga, naudojama visuose repelentuose, tinka ir prieš uodus, mašalus, ir prieš erkes – bet skiriasi koncentracija. Erkei atbaidyti reikia didesnės koncentracijos, o uodą gali nubaidyti ir tiesiog aštrus kvapas.

Greitas erkės ištraukimas padeda apsisaugoti nuo Laimo ligos. Reikia ilgesnio laiko tarpo, kad erkė „atpiltų“ Laimo ligos sukėlėją žmogui į žaizdą – apie dviejų parų. Erkė kraują siurbia pompavimo principu – atiduoda dozę savo organizmo skysčių ir pasiima dozę kraujo. Dėl to reikalingas ilgas laiko tarpas. Jeigu laiku apsižiūrėsime ir ištrauksime – tai net jeigu erkė buvo infekuota, bus per mažai laiko praėję, kad ji galėtų užkrėsti. Tačiau encefalitu erkė  perduoda sukėlėją  per pirmąsias 10 minučių. Jis lokalizuotas seilių liaukose, o seiles erkė leidžia tam, kad galėtų siurbti kraują – tai įvyksta labai greitai. Vienintelė efektyvi erkinio encefalito profilaktikos priemonė yra skiepai.

Civilinės saugos skyriaus vyresnioji specialistė Remigija Galdikienė